Tarcza antykryzysowa i możliwe dopłaty do czynszu?

12 września 2020
0 komentarzy

Zaległości związane z opłacaniem czynszu są coraz większe. Dużo osób straciło pracę, przez co nie są w stanie uiścić płatności za wynajmowane mieszkania. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe coraz częściej odnotowują brak opłat od lokatorów. Zwróciły się do rządu, aby powstał zapis mówiący o pomocy osobom, które chwilowo nie są w stanie zapłacić za mieszkanie.

Istnieje prawdopodobieństwo, że w tarczy antykryzysowej znajdzie się nowy zapis o dopłatach do czynszów. Jest to nieoficjalna informacja, którą podaje „Rzeczpospolita”. Pomoc miałaby wynosić 1500 zł i obowiązywałaby od lipca tego roku. Dopłata przysługiwałaby osobom, które mają problem z opłaceniem czynszu z powodu pandemii koronawirusa i związanych z tym problemów gospodarczych oraz wynajmują mieszkanie komunalne bądź spółdzielcze od osób prawnych i prywatnych. Pomoc należałaby się także członkom Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Osoby, które będą chciały skorzystać z pomocy, będą musiały złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie miasta bądź gminy. W przypadku nie złożenia wniosku, taki dodatek nie będzie przysługiwał. Warunkiem koniecznym jest również posiadanie dodatku mieszkaniowego. Jednym z kryteriów, które decyduje o przyznaniu tego dodatku, jest wielkość wynajmowanego mieszkania. Należy spełnić następujące kryterium metrażowe: osobom samotnym przysługuje dodatek mieszkaniowy wtedy, gdy powierzchnia mieszkania wynosi maksymalnie 35 metrów kwadratowych (mkw), dla par jest to 40 mkw, w przypadku trzech osób jest to 45 mkw i tak dalej.

Maksymalna kwota obydwu dodatków miałaby wynosić 1500 zł. Jeśli dodatek mieszkaniowy byłby mniejszy, to właśnie dodatek do czynszu umożliwiałby uzyskanie pełnej kwoty. Całość działań miałaby odbywać się w ramach tarczy antykryzysowej, aby pomóc Polakom w trudnych czasach i sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.