Koronawirus, a ceny mieszkań w Krakowie

12 czerwca 2020
0 komentarzy

Już od początku pojawienia się pandemii koronawirusa wiele osób zaczęło zastanawiać się jak ona wpłynie na sytuację na rynku nieruchomości. Były spekulacje, że ceny mieszkań, lokali i domów spadną bądź urosną, że będzie mniej lub więcej inwestycji czy też zacznie się kryzys na rynku nieruchomości i będzie za dużo mieszkań, a za mało chętnych do kupienia. Po paru miesiącach pandemii można bliżej przyjrzeć się jak wygląda obecna sytuacja.

Portal Ronin24.pl przedstawił dane ze swojego najnowszego raportu, który dotyczył sytuacji na rynku nieruchomości w Krakowie. Wynika z niego jasno, że w porównaniu z zarówno I kwartałem bieżącego roku jak i z poprzednimi latami, ceny w II kwartale 2020 roku były najwyższe do tej pory. Obecnie średnia cena wynosi 9.056 zł za metr kwadratowy (mkw) dla lokalu o wielkości około 55 mkw. Jest to wzrost o niecałe 2% w porównaniu do I kwartału, gdzie cena uplasowała się w granicach 8.959 zł za mkw.

W raporcie przedstawiono również dane za poprzednie lata. W 2019 roku cena za mkw w II kwartale wynosiła 7.785 zł, czyli była niższa o 16%. W 2018 roku w tym samym okresie był to koszt niecałych 7.000 zł za mkw. Największy skok cenowy był między IV kwartałem 2019 roku a I kwartałem 2020 roku, gdzie średnio ceny wzrosły o prawie 1.000 zł.

Patrząc na obecny III kwartał można zauważyć, że średnia wysokość cen za metr kwadratowy w Krakowie nieznacznie spadła. Trudno oszacować jak się potoczy dalsza sytuacja na krakowskim, a także na polskim rynku nieruchomości. Pandemia koronawirusa dalej silnie oddziałuje na polską jak i światową gospodarkę, dlatego pozostaje nam tylko obserwować rozwój i przebieg obecnej sytuacji.