Jak wybrać swojego pośrednika?

9 września 2020
0 komentarzy

Obecnie rynek oferuje nam szeroki wybór biur nieruchomości. Korzystanie z usług pośrednika ułatwi nam przeprowadzenie transakcji kupna czy sprzedaży, zaoszczędzi nasz czas, a także nie będziemy musieli martwić się kwestiami prawnymi. Czym zatem należy się kierować podczas wyboru odpowiedniej agencji?

Możemy spotkać się z firmami oferującymi nam swoje usługi oraz z osobami, które działają w pojedynkę – koszt usług takiej osoby jest zazwyczaj niższy. Jednak podejmując decyzję z czyjej oferty skorzystamy, należy przede wszystkim zapoznać się jakie usługi oferuje nam dana agencja. Tutaj należy kierować się zasadą „im więcej tym lepiej” – szerszy zakres oferty świadczy o tym, że biuro jest w stanie lepiej spełnić nasze wymagania. Powinniśmy dowiedzieć się między innymi o strategii marketingowej, jak wygląda proces ustalania i negocjacji ceny czy też załatwiania wszelkich formalności.

Dobry pośrednik zaoferuje umowę na wyłączność, dzięki której bierze on pełną odpowiedzialność za pomyślne znalezienie i przeprowadzenie transakcji. Istnieje również umowa otwarta, dzięki której kilka biur może zająć się naszym lokalem. Jednak jest ona tylko z pozoru bardziej atrakcyjna dla osoby, która chce kupić bądź sprzedać nieruchomość. Pośrednicy nie chcą wtedy w pełni poświęcać się, aby znaleźć odpowiedniego klienta, ponieważ nie wiedzą, czy za ich zaangażowanie dostaną wynagrodzenie. Umowa na wyłączność sprawia, że zyskujemy pośrednika, który w pełni zajmie się naszą nieruchomością, potraktuje ją indywidualnie, a my mamy gwarancję sukcesu.

Należy również sugerować się opiniami innych klientów, którzy już wcześniej korzystali z oferty danego biura. Można dowiedzieć się o ich doświadczeniach, co im się podobało a co nie podczas współpracy. Musimy jednak pamiętać, że nie każdego można w pełni zadowolić, dlatego nawet jeśli znajdziemy negatywną opinię, sprawdźmy, czy biuro wykazało się profesjonalizmem w odpowiedzi na zarzut czy też krytyka pozostała bez odpowiedzi.

Wiele osób mówi, że „nie powinniśmy oceniać książki po okładce”. Częściowo można się z tym zgodzić, jednak strona wizualna to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę, dlatego konieczne jest sprawdzenie strony internetowej agencji. Przejrzysta i czytelna strona wydaje się bardziej profesjonalna. Tak samo jest w przypadku pierwszego spotkania z pośrednikiem. Jeśli dana osoba jest zaniedbana, spóźnia się na umówione spotkania i wzbudza w nas negatywne emocje, to powinniśmy się zastanowić czy na pewno chcemy z nią współpracować.

Wybór biura nieruchomości, które ma już wyrobioną dobrą opinię i renomę, da nam gwarancję, że całość transakcji przebiegnie pomyślnie i bezpiecznie. Ważne są nasze preferencje, dlatego podczas wyboru agencji należy upewnić się, że dana firma będzie w stanie je spełnić.