Co daje korzystanie z biura nieruchomości?

6 września 2020
0 komentarzy

Osoby, które decydują się na zakup bądź sprzedaż lokalu, często stają przed wyborem, czy zrobić to „na własną rękę” czy też skorzystać z biura nieruchomości. Skorzystanie z oferowanych usług przez owe biuro może przynieść spore korzyści dla każdej ze stron.

Jest to przede wszystkim pomoc z formalnościami. Mamy wtedy pewność, że umowa zostanie należycie spisana, a wszystko będzie zgodne z prawem. Korzystając z pomocy pośrednika klient jest bezpieczny, że nie zostanie oszukany przez sprzedającego bądź nie będzie narażony na dodatkowe koszta, które mogłyby pojawić się w źle spisanej umowie.

Obecnie życie zawodowe i rodzinne wypełnia znaczną część dnia, a doba wydaje się za krótka, by samemu szukać nieruchomości, przeglądać ofert czy też kontaktować się z właścicielami. Z pomocą pośredników dużo szybciej i łatwiej znajdziemy takie mieszkanie o jakim marzymy. Wystarczy przedstawić swoje wymagania, a pośrednik, który znakomicie zna rynek nieruchomości, posiada dużą bazę danych oraz kontaktów, szybko znajdzie takie mieszkanie, które będzie idealnie pasować do przedstawionych preferencji.

Biuro nieruchomości gwarantuje nie tylko bezpieczną transakcję dla kupującego, ale także dla sprzedającego. Wie on, że jego potencjalny nabywca jest zweryfikowany i ręczy za niego pośrednik, który także zajmuje się wszystkimi formalności związanymi ze skompletowaniem niezbędnych dokumentów do umowy. Sprzedający oszczędza swój czas, np. w przypadku prezentowania nieruchomości, negocjacji ceny czy też pojawia się dopiero w momencie zawarcia umowy notarialnej, którą wcześniej przygotował pośrednik.

Podczas wybierania biura nieruchomości należy zwrócić uwagę na dwie zasadnicze kwestie: pośrednicy powinni być wpisani do Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, a także biuro powinno posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej oraz czy stosuje Kartę Praw Klienta, która potwierdza wysoką jakość usług.

Podpisując umowę nie powinniśmy decydować się na umowę otwartą, która tylko z pozoru jest bardziej atrakcyjna. Istnieje błędne przekonanie, że zgłaszając swoją ofertę do różnych biur szybciej znajdzie się nabywcę, jednak tak w rzeczywistości nie jest. Pośrednicy nie chcą wtedy aż tak angażować się w szukanie potencjalnego nabywcy, ponieważ nie wiedzą, czy ich wysiłek zwróci się w postaci wynagrodzenia od sprzedaży czy też nie. Umowa na wyłączność gwarantuje natomiast, że biuro podejmie niezbędne kroki, aby znaleźć nabywcę danego lokalu. Sprzedający oszczędza również swój czas, ponieważ nie prowadzi poszukiwań na własną rękę. Umowa na wyłączność daje możliwość pośrednikom umieszczenia danej oferty w systemach MLS, gdzie pośrednicy wymieniają się informacjami o ofertach i klientach, a także umieszczają pełny opis i galerię zdjęć. Również istnieje możliwość rozwieszenia banerów, tablic reklamujących czy też zorganizowania “dni otwartych”, kiedy możemy bezpośrednio obejrzeć lokal.

Oferty biura nieruchomości są bardziej przejrzyste i czytelne. Zdjęcia wykonane są profesjonalnie, tak aby przyciągnąć potencjalnego klienta. Coraz częściej można spotkać się ze zdjęciami i filmami, które wykonuje się z użyciem drona. Można również odbyć wirtualny spacer, dzięki czemu oszczędza się czas na dojazdach czy to do nieruchomości czy do pośrednika.

Korzystając z usług pośredników możemy spodziewać się bezpiecznej, sprawnej i nowoczesnej obsługi, dzięki czemu sprzedaż bądź zakup nieruchomości będzie o wiele łatwiejszy. Nie tylko wszystkie formalności zostaną za nas załatwione, ale przede wszystkim zaoszczędzimy swój czas, który w obecnym, zabieganym świecie jest na miarę złota.